PYTANIA O OCZYSZCZALNIE I KANALIZACJĘ W GM. WIĄZOWNA Z ODPOWIEDZIAMI

-----------------------------------------------------------------------------------
ROSZCZENIA DOT. TERENU W LIPOWIE:
Pytanie zadane:  2010-07-27
Przez: Dariusz Kategoria: Ochrona środowiska
Tresc: Panie Wójcie,Czy to prawda że w sprawie terenu który ma być przekazany przez Agencję Nieruchomości Rolnych Gminie Wiązowna pod potrzeby planowanej oczyszczalni południowej w Lipowie toczy się postępowanie sądowe? Spadkobiercy byłych właścicieli majątku chcą odzyskać teren na którym zlokalizowany jest ich dwór rodzinny i park zabytkowy. Jesli tak jest to czy nie jest ryzykownym projekt lokalizowania oczyszczalni na tym terenie - co się stanie z oczyszczalnią jeśli sprawa zostanie rostrzygnięta na korzyść spadkobierców po zrealizowaniu już projektu ?

Odpowiedz udzielona: 2010-08-16
Odpowiedz
Szanowny Panie Dariuszu,
Lokalizacja południowej oczyszczalni ścieków na terenie działki nr 346/5 w obr. geod. Lipowo nie jest jeszcze ostatecznie przesądzona. Jeśli chodzi o propozycję lokalizacji oczyszczalni na przedmiotowym terenie informuję, że prowadzone dotychczas przez Gminę prace, skupiały się przede wszystkim nad wyborem najkorzystniejszej lokalizacji planowanej inwestycji, wśród kilku możliwych.
W przygotowanej na zlecenie Gminy - Koncepcji oczyszczalni ścieków dla części południowej gminy Wiązowna - wskazano sześć wariantów lokalizacji przyszłej oczyszczalni. Wariant VI, tzn. teren działki nr 346/5 w Lipowym okazał się najbardziej korzystny, głównie ze względów ekonomicznych. Nie bez znaczenia pozostała tu także lokalizacja nieruchomości w terenie, korzystna dla realizacji przyszłej inwestycji.
Na ostateczny wybór lokalizacji południowej oczyszczalni, oczywiście będzie miała wpływ możliwość pozyskania gruntu pod inwestycję.
Wobec prawa własności przedmiotowej nieruchomości stanowiącej obecnie własność Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR) rzeczywiście zgłoszono roszczenia byłych właścicieli nieruchomości o jej zwrot. Sprawy związane z odzyskaniem prawa własności do nieruchomości to proces długotrwały i nie zawsze kończy się pomyślnie dla byłych właścicieli gruntów. Na rozstrzygniecie w tego typu sprawach, czekać trzeba niekiedy kilka lat. Czasami bywa również tak, że zgłoszone roszczenia o zwrot nieruchomości okazują się bezpodstawne.
Jeżeli w dalszym procesie planowania inwestycji okaże się, że po złożeniu przez Wójta Gminy Wiązowna wniosku o pozyskanie terenu, z powodu zgłoszonych roszczeń wobec nieruchomości czy też innych planów związanych z tą nieruchomością, ANR nie podejmie decyzji o trwałym rozdysponowaniu nieruchomości tzn. przekazaniu jej gminie Wiązowna nieodpłatnie pod budowę oczyszczalni ścieków, to koniecznym w takiej sytuacji będzie rozpatrzenie kolejnego z przedstawionych w - Koncepcji.... - wariantów lokalizacji planowanej inwestycji.

Odpowiedź przygotowała zgodnie z delegacją uprawnień
mgr Maria Bednarska
Z-ca Naczelnika Wydziału Spraw Przestrzennych i Ochrony Środowiska

Z wyrazami szacunku
Wójt Marek Jędrzejczak
----------------------------------------------------------------------------------
PUNKT ZLEWNY W GMINIE
ze strony: http://www.wiazowna.pl/571-46cc2fb568ddb.htm


Pytanie zadane: 2010-07-29

Przez: Tadeusz Kategoria: Infrastruktura
 Tresc: Panie Wójcie,Mam pytanie odnośnie gospodarki ściekami w naszej gminie. Jestem użytkownikiem szamba którego koszty utrzymania przyprawiają mnie o zawrót głowy. Ze względu na lokalizację mojej działki na podłączenie do kanalizacji nie mam co liczyć a ze względu na wysoki poziom wód gruntowych oczyszczalnia przydomowa też nie wchodzi w rachubę . W ZWiK powiedziano mi że koszty obniżyłaby budowa punktu zlewnego na terenie naszej gminy gdyż ścieki wywożone są teraz do Otwocka i chyba Dębe Wielkie. Taka lokalizacja była proponowana w oczyszczalni Emów ale budowa została zablokowana przez Radę Gminy. Z tego co się jeszcze dowiedziałem to koszt dobudowy modułu zlewnego to ok. 150 000 a więc chyba całkiem niewielki jak na możliwości gminy i były nawet fundusze w 2009 roku na zrealizowanie tego projektu. Moje pytanie brzmi co stoi na przeszkodzie w realizacji tej inwestycji bo nikt mi nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie.


Odpowiedz udzielona: 2010-08-13
Odpowiedz
Szanowny Panie Tadeuszu
Z ekonomicznego punktu widzenia wskazane jest wybudowanie punktu zlewnego oczyszczalni w Emowie. Koszty odbioru ścieków dowożonych byłyby niższe niż w Otwocku i porównywalne z Dębem Wielkim. W projekcie budżetu na lata 2008 i ponownie na 2009 Wójt Gminy proponował wykonanie tego punktu zlewnego przy oczyszczalni ścieków w Wiązownie. Jednak większość Radnych głównie z Wiązowny postanowili nie wprowadzać tej inwestycji do budżetu gminy ze względu na gwałtowne protesty mieszkańców Emowa i części Wiązowny twierdząc, że punkt zlewny zwiększy uciążliwość oczyszczalni dla otoczenia.

Procedura uchwalania budżetu i wprowadzania danej inwestycji do realizacji jest następująca:

1. Radni i wydziały składają wnioski do budżetu na rok następny.

2. Wójt układa i proponuje budżet na następny rok.

3. Rada proponuje zmiany, które Wójt uwzględnia w budżecie.

4. Rada uchwala budżet.

5. Wójt wykonuje plany budżetu przez cały rok (eksploatacje i inwestycje)

6. Rada udziela lub nie absolutorium Wójtowi za wykonaniu budżetu za rok ubiegły.
Rozstrzyga to ustawa o samorządzie gminnym w którym Rada Gminy jest organem uchwałodawczym i decyduje większością głosów co na przyszły rok budżetowy będzie realizowane. Wójt zaś jest organem wykonawczym, który realizuje zadania według budżetu na dany rok.

Z wyrazami szacunku
Wójt Marek Jędrzejczak

-----------------------------------------------------------------------------------
SMRÓD W EMOWIE:
Pytanie zadane: 2010-07-22

Przez: Tomasz Kategoria: Ochrona środowiska
Tresc: dzień dobry.Czy ktokolwiek kontroluje działalność oczyszczalni ścieków w Emowie? Czy oczyszczalnia przechodzi kontrole i badania techniczne urządzeń?Od pewnego czasu z terenu oczyszczalni rozprzestrzenia się potworny smród! W nocy jest on nie do wytrzymania! W dzień również daje się we znaki. Co się dzieje na terenie oczyszczalni? Taki rzeczy stan jest nie do zaakceptowania. Proszę o interwencję w tej sprawie.Z poważaniemTomasz


Odpowiedz udzielona: 2010-07-30

Odpowiedz
Szanowny Panie,
Informujemy, ze proces oczyszczania ścieków na oczyszczalni w Emowie jest pod stałym nadzorem pracowników ZWiK w Wiązownie. Ostatnia kontrola działalności oczyszczalni została przeprowadzona przez Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w dniach 24-26.02.2010r. Przeglądy techniczne urządzeń i naprawy wykonywane są na bieżąco. W dniu 22.07.2010r. wystąpiła drobna awaria na oczyszczalni, której skutkiem była zwiększona uciążliwość zapachowa. O zaistniałej awarii poinformowaliśmy mieszkańców na stronie internetowej ZWiK w Wiązownie (www.zwik-wiazowna.pl). Na chwilę obecną awaria została usunięta i sytuacja wróciła do normy.

Odpowiedź przygotował zgodnie z delegacją uprawnień
 Dyrektor ZWiK Janusz Chaber

Z wyrazami szacunku
Z-ca Wójta Bartłomiej Tkaczyk

-----------------------------------------------------------------------------------
LIMITY WYDATKÓW NA KANALIZACJĘ
ze strony: http://www.wiazowna.pl/571-46cc2fb568ddb.htm


Pytanie zadane: 2010-05-26

Przez: Sławomir Orlański Kategoria: Ochrona środowiska
Tresc: Witam!Jestem nowym właścicielem (od czerwca 2009 r.)gruntu z działką nr 222 przy ul. Klonowej w Wiązownie. Kupując ww. nieruchomość w planach Gminy było wybudowanie kanalizacji na odcinku ulicy Klonowej aż za moją posesję. Złożyliśmy w firmie kanalizacyjnej wymagane zgłoszenie o chęci do podłączenia domu do kanalizacji. zis dowiedziałem się, że tylko niewielki odcinek ul. Klonowej będzie skanalizowany w tym roku niestety bez możliwości doprowadzenia kanalizacji do mojej posesji i dalszych, które jeszcze są w budowie. Budowa kanalizacji tylko na krótkim odcinku jest potrzebna, ale ew. przedłużenie jej w latach następnych tylko podnosi znacząco koszty całej inwestycji. Czy można liczyć na ew. zmianę decyzji Pana Wójta w tej sprawie i na doprowadzenie kanalizacji całą ul. Klonową w tym roku? Jeżeli nie to ew. kiedy będzie to czynione? droga Klonowa jest drogą zapomnianą przez Gminę. Trudny dojazd do posesji jak również brak kanalizacji nie wpłyną korzystnie na rozwój budownictwa z którego Gmina ma określone dochody z podatków i inne. Ten teren jest bardzo atrakcyjny dla rozwoju Gminy, trzeba tylko trochę zainwestować. Z poważaniem,Sławomir rlański


Odpowiedz udzielona: 2010-06-15
Odpowiedz
Szanowny Panie,
Odpowiadając na zadane przez Pana pytanie dotyczące budowy kanalizacji w ul. Klonowej informuję, że decyzja o rezygnacji przez Gminę z budowy odcinka kanalizacji podjęta została w celu lepszego wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na realizację inwestycji kanalizacyjnej w obrębie Wiązowny Gminnej w obecnym roku kalendarzowym. Zaoszczędzone w ten sposób środki finansowe zostaną wykorzystane na stworzenie możliwości przyłączenia mieszkańców z rejonu ulic: Boryszewskiej, Lubelskiej i Polnej do sieci kanalizacyjnej poprzez budowę przykanalików do zabudowanych nieruchomości, których to finansowanie ma obowiązek Gmina.

W limitach wydatków majątkowych na lata następne 2011 i 2012 przyjętych uchwałą nr 431/XLVIII/10 Rady Gminy Wiązowna z dnia 27.04.2010r. zaplanowano blisko 3 mln złotych na kompleksową kanalizację Gminy Wiązowna. Tak więc będzie kontynuowana budowa kanalizacji sanitarnej na terenie gminy w takiej ilości na jaką będą zabezpieczone środki finansowe. Nie można również obecnie przesądzić czy ta kanalizacja będzie w pierwszej kolejności kontynuowana w ul. Klonowej (Gmina posiada projekty sieci kanalizacyjnej we wsi Góraszka, Boryszew, Duchnów i Żanęcin co stanowi łącznie około 30 km sieci) gdyż może to być określone wyłącznie w planach inwestycyjnych Gminy Wiązowna w uchwale budżetowej na konkretny rok budżetowy. Takowy plan wydatków inwestycyjnych tworzony jest z końcem każdego roku kalendarzowego.

Odpowiedź przygotował zgodnie z delegacją uprawnień
Naczelnik Wydziału Inwestycji
Marek Werstak.
Z wyrazami szacunku
Wójt Marek Jędrzejczak